NZCBA Festival Results 2016

The NZCBA Festival Prizegiving is always eagerly anticipated! After a spectacular performance from NZYSW, we got down to business.

 

TROPHY RECIPIENTS

Robert Lutt Trophy: For Best Performance of a Piece by a Band:
North Shore Youth Symphonic Wind Band (The Witch And The Saint)
Robert Lutt Annual Concert Band Award: For the Outstanding Festival Band:
North Shore Youth Symphonic Wind Band
The Royal New Zealand Navy Band Award: For 1st place in the Band Competition Category:
Manukau Concert Band
Second place, St Peter’s College Concert Band
Third place, Macleans College Senior Concert Band
The R & J Massey Adjudicator’s Award: For an outstanding performance by a soloist:
Anna Cooper (University of Auckland Concert Band)
  The Royal New Zealand Air Force Band Award: For an outstanding performance by an ensemble:
West City Sax Quartet

FESTIVAL AWARDS – CONCERT BANDS

BRONZE

Bethlehem College Concert Band

Baradene Concert Band

Rotorua Symphonic Band

 

SILVER

University of Auckland Concert Band

Concord Concert Band

Gisborne Concert Band

Napier Technical Memorial Band

Concord Symphonic Band

West City Youth Concert Band

Bay Cities Symphonic Band

Macleans College Concert Band

Pukekohe High School Senior Concert Band

 

GOLD

St Peter’s College Senior Concert Band

Manukau Concert Band North Shore Youth Symphonic Wind Band

West City Concert Band

 

 

 

FESTIVAL AWARDS – SOLOISTS

BRONZE

Morgan Kibble, Gisborne Concert Band

Richard Paull, University of Auckland Concert Band

Antonia Marriott, West City Concert Band

Phillip Anderson, West City Concert Band

Paul Hendy, Napier Technical Memorial Band

James Marriot, West City Youth Concert Band

Charlotte Mackenzie, Baradene Concert Band

 

SILVER

Micah Russell, Gisborne Concert Band

Rhys Howell, North Shore Youth Symphonic Wind Band

Katherine Chen, Macleans College Concert Band

Audrey Jian, Macleans College Concert Band

Richard Breed, West City Concert Band

Carolyn Hyde, Manukau Concert Band

Donnelle Belanger-Taylor, Manukau Concert Band

Grace Burnett, Baradene Concert Band

Hannah Twomey, Baradene Concert Band

Christopher Wilson

 

GOLD

Blaise Hubbard, Gisborne Concert Band

Rebekah Hakiwai, Gisborne Concert Band

Esther Hunter, University of Auckland Concert Band

Anna Cooper, University of Auckland Concert Band

Michelangelo Bisquera, North Shore Youth Symphonic Wind Band

Christiaan Swanepoel, North Shore Youth Symphonic Wind Band

William Shin, Macleans College Concert Band

Tom Bayliss, Rotorua Symphonic Band

Gustav Voigt, Manukau Concert Band

 

FESTIVAL AWARDS – ENSEMBLES

BRONZE

Brass Quintet, Concord Concert band

Sax Trio, Concord Concert band

The Tech Boys, Napier Technical Memorial Band

WCY Flute Trio, West City Youth Concert Band

 

SILVER

Last Minute, Gisborne Concert Band

The Fozzie Four, Gisborne Concert Band

Clarinet Quartet, Concord Concert band

Thwack Trio, North Shore Youth Symphonic Wind Band

Francaix Sax Quartet, North Shore Youth Symphonic Wind Band

Brass Quintet Macleans, College Concert Band

Baradene Sax Quartet, Baradene Concert Band

Clarinet Quartet, Baradene Concert Band

Percussion Ensemble, Rotorua Symphonic Band

 

GOLD

Casual Sax, University of Auckland Concert Band

The Kummer Trio, North Shore Youth Symphonic Wind Bands

Flute Quartet, Macleans College Concert Band

West City Sax Quartet, West City Concert Band

Saxamaphones, Manukau Concert Band